dekorasyona ışık tutan detay: aydınlatma

Aydınlatma Olmadan
Dekorasyon Tamamlanmış
Sayılmaz

Ev dekorasyonunda mobilyalar, renkler, aksesuarlar kadar önemli bir şey varsa o da aydınlatmadır. Aydınlatma, doğru yapıldığında ortamın ambiyansı tamamlanmış olur. Yanlış aydınlatma ise en güzel dekorasyonu, en özenle seçilmiş aksesuarları sıradan gösterebilir. Bu yüzden ev ya da ofis dekorasyonu yaparken ışığı ve aydınlatmayı çok doğru seçmelisiniz.

Aydınlatma genellikle dekorasyonun son dokunuşu olarak yapılır. Önce diğer her detay hazırlanır, sonrasında da ortama ve amaca uygun olarak aydınlatma yapılarak dekorasyon tamamlanır. Evinizin ya da ofisinizin karakterini tamamlayacak, atmosferini en çok etkileyecek unsur aydınlatmadır. Yani dekoraasyon söz konusu olduğunda aydınlatmanın önemi çok büyüktür.

Eviniz için aydınlatma sistemlerinde avize, sarkıt, abajur, aplik, lamba, lambader, yerden aydınlatma, tavan aydınlatması ve duvar aydınlatması kullanabilirsiniz. Aydınlatma ürünlerini seçerken kaliteli malzemeden yapılmış olmasına ve renk değişimi gibi yıpranmalar yaşamayacak olan ürünler tercih etmeye dikkat etmelisiniz.

nerede nasıl aydınlatma kullanmalısınız?

Dekorasyonun nasıl olacağına karar verdiğiniz zaman aydınlatma çeşidinin nasıl olacağına da karar vermelisiniz. Bazı aydınlatma sistemleri kurulmadan önce tadilat gerektireceği için önceden çeşidine karar vermeniz çok önemli.

Aydınlatma çeşidi odanızın genişliğini, renklerini, tarzını yansıtacağı için ortamın kullanımına göre en kullanışlı ve ideal ürün çeşidini seçmelisiniz. Eğer salon aydınlatması arıyorsanız dikkat etmeniz gereken başlıca birkaç unsur vardır. Bunlardan biri salonu ne sıklıkla kullandığınız. Örneğin günlük yaşamınızda yemek yemek, televizyon izlemek gibi aktivitelerinizi gerçekleştirdiğiniz yaşam alanıysa, burada birkaç çeşit aydınlatma kullanabilirsiniz. Yemek masanızın olduğu yerde tam tepeden bir aydınlatma sistemi kurmanız, yemek yerken yiyecekleri rahat görmenizi sağlayacaktır. Ancak bu noktada çok yüksek enerjili beyaz ışık kullanımından kaçınmalısınız. Çünkü bu soğuk bir ortam oluşturur. Daha sıcak tonlarda ve filtrelenmiş şekilde ışık yemekte size daha iyi eşlik eder.

Televizyon izlediğiniz yerde ise daha loş ve dinlendirici sıcak tonlarda lambaderler, abajurlar kullanabilirsiniz. Tek bir ışık kaynağı yerine farklı köşelerden homojen şekilde ışığı yansıtabilecek bir aydınlatma sistemi salonunuzda oturma, dinlenme ve televizyon izleme keyfinizi katlayacak ayrıca dekorasyonunuza da bu huzuru ve şıklığı yansıtır. Ayrıca kullanacağınız aydınlatma ürününün rengini de dekorasyonunuza göre seçmelisiniz. Örneğin mobilya ve koltuklarınızda genel olarak açık renkler tercih ettiyseniz, lambader ve abajurlarınızı canlı renklerde seçerek ambiyansı dinamik ve hareketli hale getirebilirsiniz.