evinizin renkleri size ne anlatıyor?

Evi insanın kalesidir derler. Onu dış dünyadan ayıran duvarların içidir çünkü. Kendine ait yaşam alanıdır, özelidir. Tüm bunların yanında aynı zamanda da karakterini yansıtan yegane şeylerden biridir. Zevklerini, tarzını, kişiliğini okumak için insanın yaşam alanını görmek bazen yeterlidir. Bu yüzdendir ki evinizi dekore etmek büyük önem taşır.

Ev dekorasyonunda  dikkat etmeniz gereken unsurlardan biri
doğru renk uyumunu yakalamaktır.

En şık mobilyaları, aksesuarları da kullansanız, doğru renk uyumu olmadan bunlar sadece göz yoran detaylar olacaktır. Sizin için hazırladığımız bu yazımızda evinizi dekore ederken renklerin önemine değiniyoruz.

renklerin büyüsü

Renklerin insan hayatındaki etkisini hepimiz az çok biliyoruz. Bu nedenle öncelikle evinizin hangi bölümünü dekore ediyorsanız ona özel renk seçimi yapmalısınız. Örneğin kırmızı, insana enerji veren, harekete geçiren bir renktir. İştah açıcı özelliğe de sahip olması sebebiyle yemek odanızda bu rengi tercih edebilirsiniz. Ayrıca güneş alan aydınlık alanlarda yine kırmızının enerjisiyle yaşam alanınıza hareket katabilirsiniz. Ancak güzel ışık almayan alanlarda yoğun kırmızı kullanımından kaçınmak daha doğru olacaktır. Tabii ki evin her alanında kırmızının enerjisini hayatınıza yansıtmak istiyorsanız kırlent gibi detay kullanımlarında tercih edebilirsiniz.

Yeşil, mavi gibi renklerde genellikle doğadan gelen huzuru ve sakinliği simgeler. Stresli bir günden sonra sakinleşmek isteyenler salon ve oturma odalarında mavi ve yeşil tonlarını tercih edebilirler.

Sarı rengi insan hayatında verimlilik ve mutluluğu tetikler. Bu sebeple koltuk seçiminizi sarıdan yana kullanabilirsiniz.

Özellikle aydınlatması zayıf olan alanlarda sarı kullanımı ortama ferahlık verecektir. Ancak tüm koltukları sarı kullanmanız tersi bir etki yapabilir. Farklı renklerle hareketlendirmek, halı kırlent ya da berjer rengini daha canlı kullanmak daha güzel sonuç verecektir.

Gri rengine gelince, genelde resmi ve soğuk olarak bilinse de aslında oldukça huzur vericidir. İnsan gözünün en rahat algıladığı renklerden biri olan gri, kullanıldığı ortamda dengeyi sağlar. Parlak ve canlı renkler kullanmaktan hoşlanıyorsanız, bu renklerin göz yorucu olmaması için koltuklarınızda gri rengini kullanmanız denge sağlamanız açısından önemli olacaktır.

Turuncu rengi kırmızının enerjisi ile sarının aydınlık etkisini birleştiren canlı bir renktir. Evinizde samimi ve enerji dolu bir hissiyat isterseniz turuncu rengi koltuk, kırlent, halı ve perdelerinizde (hepsinde birden olmamak kaydıyla) kullanabilirsiniz. Evinizin aydınlanma durumuna göre krem rengi, gri, lacivert ya da siyahla kombinlemeniz sizi sonuçtan oldukça mutlu edecektir.

Son olarak beyaz, dekorasyonda sık kullanılan ve saflığı, asaleti simgeleyen bir renktir. Tek başına kullanımı fazla yaygın olmasa da rengarenk kırlentlerin eşlik ettiği koltuklar olarak sıklıkla karşımıza çıkar. Bulunduğu alanda aydınlık, genişlik ve ferahlık hissiyatı yaratan beyaz renginin kırık beyaz, ekru, krem gibi tonları da ufak aksesuarlarla birlikte kullanılarak şık alanlar yaratılmasını sağlar.

Evinizin tamamlayıcı unsurlarından olan koltuklarınızı seçerken renk konusunda ince eleyip sık dokumanız, evinizde geçireceğiniz zamanlar için oldukça önemli. Tabii ki seçtiğiniz rengin kumaş tercihini de unutmamak gerekir. Zemin, duvar ve mobilya renklerinizi de göz önünde bulundurarak yaşam alanınızda yakalamak istediğiniz hissiyatı doğru renklerle yakalayabilirsiniz.