koltuğunuzun ömrünü uzatacak bir detay: doğru kumaş seçimi

Ev dekorasyonunun en önemli unsurlarından olan koltuk takımınızı seçerken modeli ve rengine dikkat edersiniz. Peki ya kumaşı?

Koltuk takımı seçerken kumaşının yapısına da dikkat etmek gerekir. Çünkü çoğu zaman modeli ve rengi gösteren şey kumaşın türüdür. Her rengin her kumaş türünde aynı durmayacağı gibi her modelde de her kumaş kullanılmamalıdır. Ayrıca koltuğun uzun ömürlü kullanımı da koltuk iç aksamı kadar kullanılan kumaşa bağlıdır. Özellikle çocuklu ya da evcil hayvan bakımı olan evlerde koltuklar daha çabuk eskiyebilir ya da eskimiş görünebilir. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli şey koltuğun kullanılacağı yaşam alanına göre kumaşın türünü seçmenizdir.

Kullanışlı koltuk kumaşı ile hem evinizin dekorasyonu güzel görünecek hem de daha uzun süre yeni kalacaktır. Şimdi size kumaş seçimi ile ilgili birkaç öneri sunalım. Öncelikle koltuk kumaşınızı ihtiyacınıza ve beklentinize göre seçmelisiniz. Beklenti ve ihtiyacınızı belirlerken bazı unsurları göz önünde bulundurmanız sağlıklı olacaktır. Örneğin; eğer küçük çocuğunuz varsa silinebilir, leke tutmaz kumaşları tercih etmeniz sizin için büyük kolaylık sağlayacak ve uzun süre kullanımınıza imkan verecektir.

Beklentinize uygun
kumaşı keşfedin!

Burada bazı kumaş türlerinden kısaca bahsedelim. Örneğin son zamanların trendi tay tüyü kumaş. Kadifeye benzer dokusuyla hem şık hem de konforlu görünüm yaratabileceğiniz tay tüyü kumaş genellikle klasik koltuk tasarımlarında tercih ediliyor. Etkileyici ve gösterişli bir tarz benimsiyor ve evinizde şıklık arıyorsanız tay tüyü kumaş sizin için ideal. Gösterişli dekorasyon için oldukça doğru bir tercih olmasının yanında tay tüyü kumaşın kolay silinmesi ve lekeyi içinde hapsetmeyen yapısıyla da özellikle son dönemde adından sıkça bahsettiriyor.

Tay tüyü gibi yine kadife benzeri olan ve daha çok günlük kullanıma uygun koltuklarda tercih edilen bir başka kumaş da şönil kumaş. Adını şönil iplikten alan bu kumaş özellikle uzun süreli günlük kullanımlarda oturma odalarınız için ideal. Ayrıca çocuklu aileler için de hem şık hem kullanışlı olması açısından tavsiye edilen bir kumaş türü.

Günlük kullanıma uygun kumaşlar arasında yine son zamanlarda adından sıkça söz ettiren keten ve sentetik kumaşları da unutmamak gerek. Özellikle yaz konsepti olan evlerde en doğru seçim olarak görülen keten kumaşların terletmeyen yapısıyla oldukça rahat bir deneyim yaşayabilirsiniz. Ayrıca son zamanlarda kullanımı açısından sıkça tercih edilen sentetik kumaşlar, modern koltuk tasarımlarında da oldukça başarılı.

Koltuk kumaşları arasında önemli yeri olan bir başka kumaş türü de deri. Geçmişten günümüze kadar şıklığın ve gösterişin simgesi haline gelmiş olan deri ev dekorasyonunda oldukça önemli bir yere sahip. Her ne kadar eskiden daha yoğun olarak kullanılsa da şimdilerde özellikle chester gibi koltuk modellerinde hala tercih edilen bir kumaş türü. Her mevsimde kullanıma çok uygun olmamasından dolayı yerini kısmen tay tüyü kumaşa bırakan deri koltuklar, uzun yıllar kalitesini koruması ve seçkin ambiyans yaratması ile hala bazı dekorasyonlarda yerini koruyor.

kumaş tercihiniz koltuğun modeli kadar önemli

Gördüğünüz gibi birçok koltuk kumaş seçeneği mevcut. Bu nedenle koltuk takımınızı seçerken hem modeline uygun, hem seçeceğiniz rengi taşıyabilecek hem de kullanacağınız alandaki beklentilerinizi göz önüne alarak ideal koltuk kumaşınızı seçmenizde fayda var. Örneğin koltuk takımınızı salonda kullanacaksanız ve sadece özel günlerde kullanılacaksa zor temizlenen açık renkli saten ve benzeri kumaşlar tercih edebilirsiniz. Ancak eğer her gün kullandığınız yaşam alanınızda televizyon izlerken, yemek yerken kullanacaksanız ya da çocuğunuz varsa bu tarz kumaşları seçmeniz işinizi oldukça zorlaştırabilir, hatta kısa zaman içinde koltuğunuzu ya da döşemelerinizi değiştirmek durumunda kalabilirsiniz. İşte bu yüzden doğru koltuk kumaşını seçmeniz çok önemli.

Bu konuda merak ettiklerinizi, eviniz için önerilerimizi almak için showroom’larımıza gelebilirsiniz. Eviniz için en doğru koltuk takımını birlikte hazırlayabiliriz.