nedir bu feng shui?

Binlerce yıllık
yaşam geleneği

Feng Shui beş bin yıllık tarihi olan bir Çin öğretisidir. Çince “rüzgar” ve “su” anlamına gelen Feng shui öğretisinin temelinde insanın çevresindeki canlı ve cansız varlıklarla olan uyumu ve ilişkisi vardır. Öğretiye göre esas olan “chi” adını verdikleri enerji akışıdır. İnsanın yaşam alanını düzenleme sanatı olarak da bilinen Feng shui, kişinin yaşam alanını düzenleyerek daha sağlıklı olacağına, mutlu ilişkiler kuracağına ve pozitif düşünceye sahip olacağına inanır. Yani bu inanış, doğadaki rüzgar ve suyun enerjisini yaşam alanlarınızda dengeli hale getirerek mutluluk, sağlık, başarı zenginlik ve pozitif duyguları kendinize çekmenize yardımcı olur. Feng shui, enerjinin çok hızlı ya da yavaş değil; dengeli, ideal ve rahat bir şekilde akmasını sağlayarak olumlu enerjiyi geliştirmenin yöntemlerini gösterir. Bu felsefeye göre her şeye hayat veren chi, yani kozmik enerji beş elementten oluşur. Bunlar doğanın temel elementleri olarak da bilinen ateş, su, toprak, ağaç ve metaldir. İnsanlar, doğdukları yıldan itibaren bu beş elementin etkisi altındadır.

Bizlerde “güneş girmeyen eve doktor girer” sözündekine benzer şekilde bu öğretiye göre de Feng shui giren eve kötü enerji ve negatiflik girmez. Eşyalardan ve renklerden aldığınız enerji buna izin vermez. Binalar insanlara benzetilir. Sokak kapıları ağız, pencereler ise gözleri simgeler. Odalar da organlar gibi düşünülür. Evdeki gereksiz eşyalar yığıldığında enerji akışı zorlanır ve bu da tıpkı insan vücudundaki kistler gibi hastalığa sebep olur. Bu yüzden ilk olarak gereksiz fazlalıklardan kurtularak yalın eşyalarınız olmalı. Böylece evinizdeki enerji akışının önüne engel koymamış olursunuz. Tabii ki derli toplu ve temiz tutmak da enerji kışını olumlu etkiliyor. Bulunduğunuz ortamda iyi hissetmek için kristal küreler, rüzgar çanları, bitki ve hayvan gibi canlılar, bambu, taş, kaya ve heykel gibi ağır nesneler, aynalar kullanabilirsiniz.

Örneğin kristal küreler gücü simgeler. Üzerine güneş ışığı vuran kristal kürelerin yansıttığı gökkuşağı renkleri çok önemlidir. Evin karanlık ve kuytuda kalan köşelerine kristal küre asarak buradaki düşük enerjiyi harekete geçirebilirsiniz. Ya da eve girişte eğer sizi bir duvar karşılıyorsa bu olumsuz hisler uyandıracağından duvara ayna ya da resim asarak genişlik hissiyatı yaratabilirsiniz. Evde yalnız olduğunuzda birinin eve girip girmediği konusu strese sebep olur. Bu yüzden evin belli yerlerine asacağınız bambu flütler ya da rüzgar çanlarıyla uyarıcı etki yakalayabilirsiniz. Ayrıca rüzgar ve esintiyle bunların çıkaracağı ses de oldukça dinginlik vericidir.

oturma odası ve salonda feng shui esintisi

Oturma odası ve salonda yapmak istediklerinizi simgeleyen resimleri duvara asarak olumlu enerji yaratabilirsiniz. Aynı zamanda aynalar ile genişlik hissi de yaratabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken şey iki aynanın birbirine karşılıklı bakmamasına dikkat etmek. Çünkü bunun evin bereketini kaçırdığına inanılır. Ayrıca salonunuzda canlı çiçekler kullanarak onların olumlu enerjisini evinize taşıyabilirsiniz. Tabii ki çiçekler solduğunda atmak kaydıyla. Çünkü solmuş çiçekler evinizin enerjisini düşürür.

Feng shui’ye göre evinizdeki oturma yönleri de çok önemlidir. Eğer sağlık sorunu yaşıyorsanız, ya da aile bağlarınız biraz kopuksa bu durumda oturma yönünüz doğuya bakmalı. Canlı çiçekler ve mobilyanızın ahşap olması ile enerji akışını sağlayabilirsiniz. Yalnız eşyalarınızın birbirine çok bitişik olmamasına özen göstermelisiniz.

Daha fazla para kazanmak ve birikim yapmak istiyorsanız odanızı güneydoğu yönüne bakacak şekilde düzenlemelisiniz. Enerji akışı için de akvaryum kullanabilirsiniz. Eğer saygınlık görmek gibi bir isteğiniz varsa güney yönüne göre oda düzeninizi ayarlamalısınız. Aksesuar olarak da tavus kuşu ve tüylerini kullanabilirsiniz. Bu sizin özellikle iş hayatınızda saygınlık görmenizi sağlayacaktır.