tarihi bir gizem
chesterfield

Chesterfield yani daha fazla bilinen kısa adıyla Chester modeli koltuk dünyanın en bilinen en ikonik koltuk çeşitlerinden biri. Yüksek kolçaklar, kolçaklarla eşit yükseklikteki sırt alanı, kaliteli deri kaplaması ve düğmeli tasarımıyla İngiliz kültüründe ve aristokrasisinde oldukça önemli yere sahip. Öyle ki, 1800’lerde koltuk kelimesi yerine Chester terimi kullanılmaya başlanmış, hatta ilk koltuk tasarımı olarak kabul edilmiştir.

bu şöhretin arkasında neler gizli?

1700’lü yıllarda İngiliz aristokrasisindeki Chesterfield hanesinin dördüncüsü Kont Philip Stanhope bir gün asillere yaraşır bir koltuk tasarlanmasını ister. Aynı zamanda döneminin önemli bir yazarı ve trendsetter’ı olarak tanınan Philip Stanhope bu modeli tasarlayacak olanlara şuna dikkat etmelerini söyler; bir asil bu koltuğa oturduğunda kıyafeti buruşmamalı, kırışmamalı. Bir ustayı işe alarak bu konuda çalışmaları başlatır. Önemli zengin hanelerden olan Chesterfield’de sergilenmesi sonrası koltuğun zenginliği, asaleti simgelediği söylenir. Chester’ın tarihi hakkında kesin kayıtlar olmamakla birlikte bu konuda yazılmış bir hikaye daha vardır.

İkinci hikayeye göre Kont ölüm döşeğindeyken torunu son kez görmek için kendisini ziyarete gelir. Kont da uşağına “torunuma bir sandalye
ver” diyerek onu oturtmasını ister ve ölür. Uşağı da buyruğu kendince yorumlayarak Kont’un Chesterfield koltuk prototipini torununa miras bırakmak istediğini anlar. Stanhope’un torunu da aldığı prototipi Chesterfield hanesinde sergiler. İnsanlar bir müze parçasına bakarcasına hayranlık duyar. Tüm haneler benzer
modellerle koltuğu tasarlayarak simge haline getirirler. Bu şekilde Chester koltuğun şöhreti günümüze kadar kaybolmadan gelir.

Orijinalinde koyu renk deri olmasına rağmen günümüzde farklı kumaşlar ve renklerde farklı dekorasyon stillerine uyumlu olarak da kullanılıyor. Şıklığın ve asaletin simgesi haline gelmiş olan Chester’da derinin yanısıra nubuk, kadife gibi kumaşlar kullanılsa da açık renklerle oturma odası gibi daha günlük kullanımlara uygun modelleri olsa da değişmeyen özelliği kapitone dikişleri ve zımba düğmeleridir.

İngiliz Vintage tarzının en şık tasarımlarından olan Chester modeli
kendi içinde birbirinden farklı tarzlar barındırır.

bana uygun chester modeli hangisi?

Eğer Chester modelini evinizde kullanmak istiyorsanız öncelikle mobilyalarınızın tarzı ve rengini dikkate almanız gerekir. Örneğin avangart bir salonunuz varsa koyu renk, deri ya da nubuk Chester tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Ancak günlük kullanacağınız daha modern bir oturma odası ya da salonda kullanacaksanız keten, kadife, tay tüyü gibi kumaşlar tercih edebilirsiniz. Yine mobilya renklerinize ve odanın ışık alma durumuna göre canlı ve açık renkler hatta ekoseli desenler ile bu klasik modeli modernize edebilirsiniz.

Unutmamanız gerekir ki Chester, ciddi bir ustalık ve büyük emek isteyen ince işli bir mobilyadır. Gerek döşemesi, gerek tasarımında kullanılan kapitone dikişleri, zımbaları ve dolgusuyla, gerekse kullanılan malzemesiyle üretiminde belli bir ustalığa erişmek gerekir. Bu yüzden eğer Chesterfield koltuk takımı almak istiyorsanız hızlı karar vermek yerine iyi düşünerek ideal olanı seçmelisiniz. Böylece yıllarca evinizde asaletin, tarzın ve şıklığın büyüsünü hissedebilirsiniz.