koltuğunuza iyi bakma rehberi

Evinize yeni koltuk aldığınızda ona çok özenli davranırsınız. Uzun süre ilk günkü gibi kalsın, eskimesin istersiniz. Hatta eskiden daha yaygın olsa da koltuk örtüleri bu konuda sıkça başvurulan yöntem olmuştur. Çeşit çeşit örtülerle koltukları kaplar, önemli bir gün ya da önemli bir misafir olmadıkça koltuğun kendi döşemesini göremezdik. Bu yöntemler temiz kalması için faydalı olsa da aldığımız koltuğun tadını çıkararak kullanmaktan mahrum bırakıyor. Bu yüzden sizinle koltuklarınızın ömrünü nasıl uzatacağınız hakkında bazı püf noktaları paylaşalım.

koltukları temiz tutmak çok önemli

Öncelikle koltuğun ömrünün uzun olması, şıklığını koruması için ilk dikkat edilmesi gereken şey koltuğun temiz tutulması, yani düzenli olarak doğru yöntemlerle temizlenmesidir. Evcil hayvan beslenen ya da çocuklu evlerde koltukların kirlenmesi daha hızlı olur. Bu durumlarda da koltuğunuzun döşemesine en uygun yöntemle leke çıkarma, temizleme işlemini yapmalısınız. Örneğin kadife kumaşlı koltuk döşemenizi çamaşır makinesinde yıkamanız ömrünü kısaltabilir. Ya da çok fazla deterjan kullanarak temizliyorsanız bu da yine kumaşa zarar vererek belki rengini kaybetmesine belki de yıpranmasına sebep olacaktır.

Eğer makinede yıkayacaksanız hassas programla yıkamalı, siliyorsanız da koltuğun temizlenme talimatına uygun malzemelerle ve yine hassas şekilde temizlemeniz daha doğru olacaktır. Eğer koltuğunuzun zor lekeli ya daçok kirli olduğunu düşünüyor ve evde kendiniz temizleyemiyorsanız, bu durumda da koltuk yıkamak için tasarlanmış cihazlarla derinlemesine temizlik sağlayan şirketlerden yıkama hizmeti alabilirsiniz.

PEKİ HANGİ KOLTUĞU NASIL TEMİZLEMELİYİM?

Eğer evinizde küçük çocuğunuz varsa boya kalemleri ya da mürekkepli kalemler elinden düşmüyor olabilir. Bu durumda koltuklarınızda da bol bol çizim görmeniz mümkün. Eğer koltuğunuzda mürekkepli kalemle yapılmış bir leke varsa bunu kolaylıkla çıkarabilirsiniz. Önce lekenin üzerine bir miktar hidrojen peroksit sıkın. Bir süre beklettikten sonra hidrojen peroksitin üzerine alkol ekleyerek silin. Leke kolaylıkla çıkacaktır.

Koltuklarınızın döşemesi mikrofiber kumaştan yapılmışsa deterjan yerine alkol kullanmanız daha yerindeolacaktır. Bir bezin üzerine bir miktar alkol koyarak koltuğunuzu silebilirsiniz. Alkolü direkt koltuğunuzun üzerine de uygulayabilirsiniz. Alkolle silindikten sonra koltuğunuzun ilk günkü gibi parladığını görebilirsiniz.

Deri koltukların bakımında en sık karşılaşılan problemler derinin üzerinde oluşan çiziklerdir. Bu çizikleri tamamen gidermek ne yazık ki mümkün değildir. Ancak geçici de olsa bu çizik görünümü giderebilirsiniz. Çizilmiş yerlerin üzerini ayakkabı boyası ile boyayarak çiziğin görünmesini bir süre engellemeniz mümkün.

Genel olarak deri koltuk bakımında ise en etkili yöntem zeytinyağı ile silmektir. Eğer deri döşemenize belirli aralıklarla zeytinyağı sürerseniz hem parlayacak hem de ömrü uzayacaktır.

Tüm bu yöntemlerin yanısıra koltuk alırken nasıl temizleneceğini de düşünerek hareket etmeniz sonrasında işinizi kolaylaştıracaktır. Eğer koltuk takımınızı her gün kullanacağınız ve üzerinde bir şeyler atıştırarak televizyon izleyeceğiniz oturma odanıza alıyorsanız fermuarlı ve yıkanabilen döşemeler tercih edebilirsiniz. Ya da en azından kolay silinebilen leke tutmayan kumaşları tercih ederek koltuğunuzu daha uzun süre kullanabilirsiniz.

Koltuk takımınızı çok daha az kullanacağınız, özel günler ve misafirler geldiğinde sergileyeceğiniz gösterişli bir salon dekorasyonuna düşünerek alıyorsanız daha zorlu kumaşlar tercih edebilirsiniz. Ancak yine de kullanmadığınız zamanlarda üzerini bir örtü yardımıyla örterek daha uzun süre yeni kalmasını sağlayabilirsiniz.

SADECE DÖŞEMESİ DEĞİL, İSKELETİ DE İYİ BİR BAKIMI HAK EDER

Tüm bunların yanında koltuğunuzun ömrünü uzatmak için sadece sünger ve döşemelerine bakım yapmanız tabii ki yeterli olmayacaktır. Koltuk takımınızın iskeletine de zaman zaman temizlik ve bakım yapmanız gerekir. Eğer koltuk takımınız ahşapsa zamanla renk koyulaşması ya da renk açılması yaşamamak için malzemesine uygun bir temizlik malzemesi ile silmelisiniz. Bunun en garanti yolu koltuğunuzun küçük bir bölümünde temizlik malzemesini kullanarak renk değişimine sebep olup olmadığına bakmanız olacaktır.

Koltuk iskeletinin ana malzemesi metalse de yine metal temizleyiciler kullanarak yıpratmadan temizliğinizi gerçekleştirmelisiniz. Koltuğunuzu satın alırken tüm bu malzemelerini ve nasıl temizlenmesi gerektiğini öğrenerek karar vermeniz sonrasında koltuk takımınızın bakımında işinizi kolaylaştırır.

Temizlik dışında koltuk takımınızın ömrünü uzatmak için döşeme, iskelet ve aksamında olabilecek deformasyonları çabuk gidermektir. Eğer herhangi bir yerinde deformasyon olduysa bunu hemen aldığınız yere bildirerek tamir ettirmelisiniz. Aksi takdirde deformasyon büyüyerek geri dönüşü zor bir hale gelebilir.

Severek aldığınız koltuk
takımınız siz sıkılana kadar
size eşlik etsin istiyorsanız
önce kalite sonra da bakıma
önem vermelisiniz.